В Панагюрище: Помагат на деца в риск да влязат в клас

Кметът Белишки подписа споразумение с ЦДГ "Първи юни"

Кметът на Панагюрище Никола Белишки подписа ново допълнително споразумение с Целодневна детска градина "Първи юни", определена за пилотна по "Включващо обучение". В изпълнение на проекта в учебното заведение работят логопед и психолог, които проследяват развитието на деца с проявени обучителни затруднения в предучилищна възраст. Общият брой на обследваните хлапета е 80, от тях екипът от психолог и логопед е работил с 50. Сформирани са пет групи. 

Шестмесечната работа на специалистите, учителите и директора на детското заведение е дала много добри резултати. Новата учебна година започва с обследване на всички деца, с подходящите психолого-логопедични тестове, изготвени според възрастта им от логопедичен център от София. До края на септември ще бъдат сформирани новите групи, с които ще работят специалистите. В Целодневна детска градина "Първи юни" е оборудван и предоставен на специалистите кабинет, който е оборудван с финансови средства на детското заведение и по проекта. 

Първата дейност по "Включващо обучение" бе свързана с осъществяване на превенция на обучителни затруднения при деца от предучилищна възраст.  Бяха разработени тестове за установяване на езиковото развитие на децата от пилотните учебни заведения, както и примерни програми за подпомагане на езиковото развитие на деца в риск. Проведе се и обучение на логопедите и психолозите, назначени по проекта в пилотните детски градини, за прилагане на тестовете и на примерните програми. 

В продължение на няколко месеца специалистите имаха възможност, след предварително получено информирано съгласие от страна на родителите, да работят с децата по цитираните тестове и програми. Резултатите от тях, проблемите, свързани с прилагането им, както и предложенията за допълнения и изменения, бяха обсъдени по време на проведената в София кръгла маса. В нея взеха участие всички психолози, логопеди и директори от пилотните детски градини, екипът на Логопедичния център в град София, разработил програмите, университетски преподаватели, членове на екипа за управление на проекта. 

По време на дискусиите авторите на програмите предоставиха допълнителна информация и обучение за тяхното прилагане. На проведената кръгла маса бе взето решението на комитета за наблюдение на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" за удължаването на срока на проекта с още една учебна година. 

От училищата в община Панагюрище Основно училище "Проф. Марин Дринов" е единственото, което също работи по "Включващо обучение". През учебната 2014-2015 година в учебното заведение по проекта ще продължат да работят един психолог, един логопед и двама ресурсни учители.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?