В Лувъра: Съкровища от Пловдив са гвоздеят в зала "Ришельо"

И Панагюрското злато замина за Франция, под тепетата ще гледаме дубликата

44 шедьовъра от съкровищата на одриските царе превзеха Лувъра в Париж. Безценните експонати са от витрините на Пловдивския археологически музей, открити от специалистите под тепетата. Те са от две гробници в района - Мушова могила, разкрита от Богдан Филов през 1934 г., и Черноземската могила, проучена от д-р Костадин Кисьов през 2000 г., и двете от района на Калояново. 

Колекцията от Пловдив е гвоздеят в голямата българска изложба в зала „Ришельо” в прочутия френски музей, която ще бъде открита на 15 април. Всички находки в представителната експозиция са подбрани така, че да илюстрират наследството на одриската държава - най-голямото тракийско царство през VI век преди Христа. Пловдивският принос е с две открити и проучени погребения на владетели - на жена и на мъж. Затова френското списание "Археология" посвети брой 368 изцяло на България и богатствата на одриските владетели. Изданието вече е в библиотеката на Регионален археологически музей-Пловдив.

Посетителите в световния музей ще имат шанса да видят уникални златни накити на знатна тракийка. Комплектът включва колие и фибули - брошки като катарами, игли, фиби, с които се е украсявала дамата, вероятно от обкръжението на самия цар Терес - първият владетел, който се сдобива с голяма мощ и власт. С нагръдните украшения пътува и глинен бюст, който със сигурност  представя погребаната в Мушова могила особа. За Франция отпътуваха и три съда от цветно стъкло - канички за благовонни масла, бронзови и глинени съдове, украсени с митологични сцени от петото столетие преди Христа.

Мъжкото погребение е в гробницата край Чернозем, проучена от д-р Кисьов - на млад тракийски войн - представител на одриската аристокрация. Оттам изскочи най-големият златен нагръдник, открит в Тракийското поле, с тегло 300 грама. Върху него са изобразени лъв и елен - свещените животни на одрисите. Туристите в Лувъра ще видят и златен пръстен-печат и предпазна броня от бронз, украсена на лицето със златни апликации. С този владетел са били погребани сребърните съдове, които е използвал, украсени със златни митологични сцени. Той е пил вино от сребърен кантарос, божествената напитка пък е прецеждал в уникален сребърен съд, който френските експерти харесаха още при първото си гостуване и взеха за българската изложба в Париж. В тази сбирка са и бронзови и глинени съдове с цели митологични сцени, една от които представя божеството Белерофонт, което убива чудовището Химера.

Витрините на Пловдивския археологически музей в зала № 4, където бяха изложени 44-те експоната допреди месец, в момента са празни. За находките в тях сега разказват табелките и снимките. До дни обаче там ще бъдат подредени други експонати от безценното наследство на траките, казва директорът Костадин Кисьов. Колекцията ще бъде пълна. В центъра на експозицията е копието на Панагюрското златно съкровище, изработено специално за пловдивския музей. Оригиналът - сервизът от девет предмета от чисто злато, е вече в Париж и е част от голямата българска изложба в Лувъра.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
Коментатор

Коментатор

06.04.2015 | 14:41

Занесоха всичкото ни ценно археологическо злато като гарант и залог, че доброволно ще участваме във военниата подготовка на инвазията в Русия през май. Ако някой не вярва, нека прочете каква е събвата на Кримското злато в Холандия.

Отговори
0 0
алоо Еве !

алоо Еве !

25.03.2015 | 20:22

В Пловдив винаги сте гледали, който го е гледал, копието , а не оригинала на Панагюрското !\nПак не си чела преди да пишеш глупости !

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?