В Ковачевица всичко е като на кино

На 200 километра от Пловдив времето е спряло

Ако не беше киното, Ковачевица сигурно щеше да бъде най-забравеното село между Пирин и Родопите. Пътят дотам не е от най-добрите. На всичкото отгоре свършва в селото. За да се стигне дотам, се минава през циганската махала на Гърмен. От Пловдив до Ковачевица са почти 200 километра. И въпреки всичко сега селото е едно от най-посещаваните в България. Обичат го туристи не само от България, но и от цяла Европа. На всичкото отгоре къщите са изкупени от артисти, сценаристи, спортисти от елита на България. Наскоро екип от пловдивската библиотека „Иван Вазов” организира среща с писателя Георги Данаилов, който е от първите софиянци, които се преселиха да живеят в сърцето на планината.

Звездният миг на Ковачевица изгрява през  1976 година, когато  операторът Радослав Спасов, режисьорът Едуард Захариев и художникът Ангел Ахрянов харесват  Ковачевица за снимките на филма си "Мъжки времена" по разказа на Николай Хайтов. Доволни от видяното, те  тръгват обратно към София. По пътя срещат  писателя Георги Данаилов, който търси спасение от  софийската лудница. Докато кинаджиите се върнат, Данаилов вече си купил къща.

Скоро го последвал и Спасов. А жителите на селото не само видели как се прави кино, но и станали необходима част от него. Повече от двадесет са филмите, заснети в Ковачевица. "Мъжки времена" ще остане в историята като първия. Последвали ли го "Мера според мера" "Бяла магия", "Сирна неделя", "Откраднати очи"... Местните хора свикват по улиците им да се разхождат  ханове, войводи, четници, партизани и други въоръжени люде. Накрая някои от тях се превръщат в статисти и участват в кадри от най-добрите български филми. Сприятеляват се със звездите на БГ киното, като Григор Вачков, Велко Кънев, Мариана Димитрова, Руси Чанев.

Ковачевица е мястото, където големият Григор Вачков снима последните си кадри във филма  "Мера според мера". Пред камерата е и дъщеря му Мартина. Вачков е неизлечимо болен. Напуска този свят по време на снимките, без да успее да ги довърши.

И днес Ковачевица изглежда като декор. За да се стигне дотам, единственият път, по който се преминава, е през село Горно Дряново и красивия Лещен.

Чарът на селото е уникалната каменна архитектура. Впечатляват високите къщи на по 3 - 4 ката, изградени само от камък, дърво и пръст. Покривите им са изцяло с каменни плочи (тикли), поддържани от здрави дървени греди.

Калдъръмените стръмни улички, направени изключително майсторски преди повече от 500 години, имат отводнителни улеи за оттичане на водата далеч от основите на къщите.

Заради това, че уличките са доста тесни, ъглите на къщите са скосени, за да може каруците да взимат завоя, без да ги закачат. Височината на каменните градежи и дувари не е била никакъв проблем за майсторите. Те вграждали дървени греди между камъните и така твърдият дувар се превръща в жилав и здрав зид. А нареждането на каменните плочи върху покривите е било цяло изкуство. Капката трябва да се "хване" отгоре и да се изведе чак до последната плоча. Днес почти не са останали майстори, които да го умеят. Характерно за възрожденската и ковачевската архитектура са големите чардаци (потон) и еркерно изнесените високи етажи. Понякога къщите са толкова близо една до друга, че можеш да бягаш по покривите на къщите чак до долната махала.

Всеизвестна е историята за основаването на селото от жената на ковача. Обаче многобройни факти говорят за население по тези места още по римско време. Естествено днешният облик е отпреди 200-300 години. Много интересен елемент се  вижда по повечето къщи, който ме озадачаваше. Но после разбрах, че това е изнесена навън пещ с отвора навътре към стаята.

Някои къщи са били просто огромни. И не толкова красиви. Явно са верни думите на един старец от книгата на Георги Данаилов „Къща отвъд света”, в която описва как самият той се е заселил в Ковачевица. "Знаеш ли, Гоше, оти тая къща ти е харесала най-много? Оти ония къщи, дето си ходил да гледаш, са строени от зор, а моята е строена за кеф".

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?