Българските пивовари: Слънцето е най-добрият ни приятел

Българите пият по 74 л бира на калпак, поеказват цифрите за 2013 г.

Данните бяха обявени от Съюза на пивоварите в страната, които ги описаха като сходни и с изпитите количества през предходната 2012 г.

 

С това страната ни попада в златната среда в Европейския съюз – далеч от първенци като Чехия (144 л), Германия (107 л) или Австрия (108 л), но изпреварвайки типични бирени държави като Белгия и Холандия например

 

8-те пивоварни в България обаче са притеснени за пиенето на пенливата напитка през 2014 г.

Според тях в първото шестмесечие никак не са отчетени позитивни резултати. Причините пък били няколко – лошото време, дъждовете, наводненията, лошата макроикономическа картина и стагнираните семейни бюджети.

 

Слънцето е най-добрият ни приятел, признаха от съюза. До момента обаче то е обърнало гръб на бирената индустрията. На фона на факта че около 50% от продукцията се реализира в летните месеци (от май до август) цифрите към края на юни никак не са обнадеждаващи.

В България се пие и все по-малко в заведенията, на т.нар. студен пазар.

Съотношението между изпита бира в кръчмите и купена от бакалията е около 30 към 70%, обясниха от бранша. За сравнение, точно обратното е в Средиземноморските страни като Испания, Португалия и дори закъсалата Гърция, където дялът на студения пазар е около 65 на сто.

Като сериозна спънка в тази посока бирарите отчитат отново намалялата покупателна способност на българите (тъй като всеки знае – бутилка пиво в магазина е 2-3 пъти по-евтина отколкото в локала), както и склонността на хотелиерите по морето и в курортите да предлагат ол инклузив и да бият по заведенията.

 

Друг показател в тази посока е и нарастващият дял на продадените пластмасови бутилки в сравнение със стъклени и кенове (около 60%). Те са по-евтини, не изискват депозит и са удобни, обясняват си пивоварите.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
Пешо

Пешо

19.07.2014 | 12:11

Алкохолизирането на нацията е важно, а то става именно с големите, пластмасови бутилки.Евтино и много, за цената.Кой се замисля за това ? Жал ми е, като видя хора по улиците, помъкнали резервоарите с евтина бира, наливайки се като прошляци.Това и в Индия няма да го видите !

Отговори
0 0
Humulus lupulus

Humulus lupulus

17.07.2014 | 21:40

Отглеждането на хмел е свързано с много прецизна агротехника. Т.е. разчитаме основно на внос. В BG съществуват малко насаждения във Велинград.

Отговори
0 0
gorski

gorski

17.07.2014 | 16:54

kak 6te im varvi birata kato zagorkata v na6iq magazin e 1,15 i mi iskat 06te 25 stotinki za butilka a kato se opita6 da si vyrne6 6i6eto ti iskat kasova belejka 4e si go kupil ot tehniq magazin- ostava ve4no tvoe? Tiq se osraha s ceni. V Germany Erdinger struva 49 evrocenta i 25 evrocenta depozit.Na vseki ygyl ima ima ma6ina i si vry6ta6 6i6eto a to ti puska stotinki.Ili Erdinger struva Lev4e a zagorka 1,40.Sigurno Erdinger e po-lo6a bira?

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?