Боклукът на културната публика - купища мръсни послания

Седалките на амфитеатрите в града са заринати в странни отпадъци след всяко представление

Кофи с фасове, мравуняци с люпки от слънчогледово семе, разхвърляни топчета пържен фъстък, тенекиени кенчета от бира, мазни хартийки от дюнери, кутийки от плодово мляко, отръфана ябълка, използвани салфетки и... дори презервативи с червило ...

Това са само част от материалните „културни послания”, които пловдивската публика оставя по седалките на откритите сцени в града след артсъбитие. Този пейзаж изключва празните бутилки от минерална вода и половинките от айран, както рекламните брошури и скъсаните билети.

Почистването на трибуните от изоставените боклуци след представление коства часове метене след полунощ и на следващата сутрин. Чистачите, които се наемат за всяка вечер, вече са свикнали, чевръсто въртят лопатите и в тъмното, и успяват да подготвят амфитеатрите за следващата вечер. Но обемът и разнообразието на отпадъка, зарязан между пластмасовите столчета или възглавничките, а не пуснат в кошчетата, е впечатляващ.

Средно между 30 и 40 чувала боклуци се изнасят от зрителните зали под открито небе вечер в Пловдив. Има случаи, когато броят на черните торби надхвърля 60 - примерно след концерт на Ибряма, фолк фиестите или модни ивенти като фирмена кампания или шумно рекламирано национално турне.

Стопаните на откритите артпространства с публика са забелязали, че има осезаема разлика в количеството боклук при различните видове мероприятия. "Най-чиста" е публиката на джаз концертите и българската естрада - тогава обикновено зрителите сами си изхвърлят боклуците и връщат възглавниците за седалките, разказват в лятното кино. 

Античният театър пък държи рекорда с брой изпушени цигари. Когато  пушенето беше разрешено, служителите на древната сцена редовно са смитали по 35 до 43  кофи с фасове. Сега тютюнопушенето е забранено и папиросите, изгорени скришом в тъмното, са значително по-малко. Но остатъкът от тях пак се „скрива” под краката на зрителите директно върху сиенитния камък на 2000 г. А количеството, въпреки забраната, е около две кофи на вечер.

Културните зрители на оперните представления предпочитат да изоставят подмушнати или направо върху седалките програмите за спектакъла, който са гледали, като абсолютно непотребни. И въобще не се замислят за околната среда, изгорените дървета, за да се произведе хартията, да не говорим, че една такава артпрограма е документ за историята, спомен за преживяно артсъбитие. Резюметата на спектаклите често са "украсени" със захвърлена небрежно мокра кърпичка, с която в началото на концерта някой си е почистил мястото си за сядане. За биологичния отпадък като изгризана ябълка или обелка от банан и дума не отваряме.

Странно е, защото на територията на Античния театър има 34 кошчета за смет. И в края на всяко шоу остават полупразни, защото никой не счита за необходимо да ги използва.

Летният театър доскоро беше затворен за посетители. Новите му обитатели са удивени, че при отварянето на амфитеатъра - след 2 г. под ключ, са смели по-малко изгнили листа и довят боклук, отколкото след театрално представление като „Големанов” примерно.

Седалките, боядисани в бяло, червено и зелено на емблематичната сцена под Альоша, сякаш привличат скъсани торбички за еднократна употреба, пластмасови сламки за пиене на сокове, канички от фреш. А духне ли вятър, във въздуха се реят картонени чашки от кафе, шишета от вода, хартиени подложки от пица...

Излиза, че някои зрители се стичат на Летния театър, за да ядат пият на прохлада, и да си тръгнат задоволени, коментира служител от фирмата, наета да оживи тази сцена - уникална в цялата страна.

Най-фрапиращ бе случаят, когато чистачите събраха няколко разхвърляни презерватива - използвани, и с червило по тях. Няма как да са прехвръкнали от тепето през огражденията, очевидно са употребявани на място.

Картинката на трибуните след вечерно събитие там е шокираща със своята натуралистичност - има опаковки от чипс, бисквити, залепени дъвки, купчини тиквени семки, дори стъклени бутилки. Честа гледка е кутийката с пирамидална форма и пъстри цветове от пуканки, зарязана в краката. Така спъва минаващите, но и доукрасява пейзажа, ако вътре е останало някое и друго изпукано зърно и то изпадне при сритването. Мнозина я подритват с идеята, че не се вижда, защото е тъмно, но никой не се навежда да я изхвърли на съответното място, просто зрителят изскача с щурм навън през вратата.

Преди година местната фирма "Чистота" изрина 8 тона отпадъци само от площад "Стефан Стамболов" и главната улица на Пловдив на 1 януари. Те бяха изхвърлени от празнуващите Нова година.

Ако приемем, че след зрелищен купон с много адреналин е нормално да оставиш отпадъците си, защото си се пренесъл в други измерения, не изглежда съвсем естествено да се зариваме по същия начин след театър, кинопрожекция, премиера. И да се правим, че не ги забелязваме. Защо едва ли някой вкъщи си изхвърля боклука до или под фотьойла.

Живеем в Пловдив - града, обявен за най-стария жив град на света. Туристите му се възхищават на зеленината, красотата, архитектурата, чистия въздух. Ние го плюем под път и на път - заради неуредици, управници, неудобства, дупки по улиците...

Но не си даваме сметка, че с волните и неволните си действия оставяме своя отпечатък върху земята, на която живеем. В повечето случаи  вредим, защото изхвърляме купища боклук. Произвеждаме ги в огромни количества и ги изоставяме - хей така, директно. И както в годините свикнахме с обелките и хартийките по улиците, така ще свикнем с боклуците на закритите обществени места.

Нека да направим уговорката, че не става дума за глобалния проблем със замърсяването, който съществува навсякъде около нас. Става дума за културата на поведение на пловдивския зрител.

Колкото и да цъкаме с език, трудно ще се наредим в редицата на акуратните народи и ще започнем да прилагаме стандартните за тях правила на обществените места.

Дотогава ще се възхищавахме на публика като японските фенове, които си почистиха сектора на трибуните след мача с Кот д`Ивоар, въпреки разочарованието им, защото техният отбор падна. Папараците бяха щракали като луди азиатците и снимките тогава обиколиха социалните мрежи. Събраха хиляди харесвания от България, но колко се поучиха от тях? 

Ще кажете каква е работата на чистачите.

Факт е, че персоналът на откритите сцени в града се брои на пръстите на едната ръка, но и десетки да са, необходимо ли е да изхвърляме всичко непотребно на седалките, на които утре вечер пак ще седнем, след като има определени за това места. И какво ни пречи да оставим столчетата така, както сме ги намерили при влизането си?!

Има и друг проблем - големите чували и торби с отпадък, които се събират след представление, не се изхвърлят в града. Необходимо е да се извозят със самосвал на сметище извън центъра, а с такива камиони организатори и продуценти на изкуство не разполагат, не им е в задължението и никой не е уредил извозването на този товар на обществото.

Световен опит

Калифорнийският фотограф Грег Сегал показа по интересен начин боклука, което произвежда всеки от нас за една седмица. Неговият артпроект „7 дни от боклука“ представлява снимки на хора, заобиколени от собствения им боклук на открито. Целта е повече хора да осъзнаят, че голяма част от боклука, който изхвърляме, може да бъде спестен. И неговите снимки, както тези на акуратните японци, обиколиха нета светкавично успешно.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
4 коментара
г-жа Бандерова

г-жа Бандерова

27.08.2014 | 15:39

След заключителния митинг-концерт на ГЕРБ Античният театър ще бъде по-чист от всякога!Хвала!

Отговори
0 0
fen

fen

27.08.2014 | 14:03

Трябва да си спомним футболните фенове на Япония. След мача те почистиха всичките боклуци и тогава си тръгнаха от стадиона. Българите сме духовно увредена нация. Злобни, отмъстителни, неблагодарни, мръсни, зли. Тук там някой свестен човек се появява и всички се нахвърлят върху него да го унищожат.

Отговори
0 0
обикновен цървул

обикновен цървул

27.08.2014 | 13:45

ммм - да , чичо не метачки са необходими , а ми неутронна бомба толкова мърша има в тая ъъъ щях да употребя думата държава , ама то това понятие само политиците го използват а бе да живее абсурдистан

Отговори
0 0
'  ЧИЧО

' ЧИЧО

27.08.2014 | 13:35

ТОВА ЗА СБЪРКАНИЯТ ЧИП МАЙ ИЗЛИЗА ВЯРНО . ТОВА СЕ ПОКАЗВА ВСЕКИ ДЕН И НОЩ. ЕТО ДНЕС ЧЕТА ; ПЕЙКАТА В АЛЕЯТА НА Б. ХРИСТОВ ПРЕД ДОМА НА КУЛТУТАТА , НАМАЗАНА С ЧЕРНА БОЯ ..ВЪРВЯ ПО УЛИЦИТЕ И ИМАМ ЧУВСТВОТО ЧЕ НА ВСЕКИ ЧОВЕК ДА СЛОЖИМ ПО ЕДНА МЕТАЧКА ПАК НЯМА ДА Е ЧИСТО /просто няма да смогва /.СТРУВА МИ СЕ ПО-ГОЛЯМАТА ЧАС ОТ НАЦИЯТА НИ Е ПОД НАЙ- ДОЛНОТО НИВО НА ПРОСТОТИЯТА ,ЗАТОВА И ДЪРЖАВАТА Е НА ТОВА ПОЛОЖЕНИЕ .

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?