Богатствата на Южна България: Манастир "Света Троица“ - Кръстова гора

Каре:  

Вестник "Марица" подреди изложба "Богатият свят на българските манастири" на главната улица на града. В 20 фотоса със снимка и текст са показани 19 светини от Пловдивския регион, запазили българщината през вековете. Експозицията е част от кампанията "Богатствата на Южна България: Манастирите", която медията реализира с благословението на Пловдивския митрополит Николай и с подкрепата на общината. Наши партньори в инициативата са  КЦМ 2000 ООД и фондация "Пловдив 2019".

Целта на благотворителната акция е опазване на културното наследство и ценностите на родината.   

Девет от избраните свети места не са обект на туристическо внимание и интерес и не са толкова масово посещавани от поклонници, както другите 10. В интернет портала на вестника marica.bg читателите могат да гласуват за избран от тях манастир. Открита е набирателна сметка, в която всеки може да даде своята лепта за мястото, което е грабнало сърцето му. 

На страниците на вестника започваме да представяме манастирите като съкровищници.

Голямо заглавие: Манастир  "Света Троица“ - Кръстова гора

Манастирът "Света Троица“ се намира в местността Кръстова гора, на 1545 м надморска височина. На най-високото място в светата обител се извисява символът на християнската вяра - Светият кръст Господен. Металният кръст е подарен от цар Борис III и е поставен през 1936 г. До него водят 12 параклиса - места за поклонение.

По инициатива на местни хора и с дарения от благодарни християни през 90-те години на миналия век се съгражда новият голям храм "Покров Богородичен“. 

В него се пазят чудотворната икона "Въздвижение на Честния кръст” и частица от Светия кръст Господен - светини на Пловдивска епархия.

Всеки петък срещу събота в храма се отслужва Всенощно бдение и Божествена света  литургия. Целогодишно пристигат поклонници, водени от надеждата, че там ще намерят изцеление. 

Хората разказват, че от Кръстова гора никой не си тръгва неутешен. Вярва се, че ако човек преспи край манастира под открито небе, зареден с вяра и искрена молба към Бога, ще му се даде свише силата да се справи с несгодите.

Атонският монах йеромонах Григорий, почитан от населението като светец, а от краеведите наричан "родопския Паисий“, през XIX век говори, че Средните Родопи - Кръстатата гора, се закрилят от Честния кръст и Господ и Света Богородица ги пазят.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
-10

-10

30.10.2014 | 17:59

Каква е идеята да сложиш 4 еднакви снимки?

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?