Безвизов режим за турците в ЕС при сделка за бежанците

Европейската комисия да отпусне 3 млрд. евро безвъзмездна финансова помощ за бежанците в Турция, а от октомври 2016 г. турските граждани да пътуват без визи в ЕС.

Това ще бъде решено на започващата днес среща на лидерите на ЕС и Турция в Брюксел.

Безвъзмездната помощ от 3 млрд. евро за бежанците от Сирия и Ирак е само първоначална, на по-късен етап и при необходимост тя ще бъде увеличена. Близо 8 млрд. долара е похарчила Турция за издръжката на над 2 млн. бежанци в рамките на 4 години, сочат официалните доклади на Анкара.

Турция ще може да участва в лидерските срещи веднъж годишно, очаква се до края на годината да бъде отворена една глава от преговорите за присъединителния процес, а през първите три месеца на 2016 г. ще се отворят и други глави.

Междувременно турският министър-председател Ахмет Давутоглу определи днешния ден като исторически за процеса на присъединяване на Турция към Европейския съюз.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че главната цел на днешната среща на върха ЕС-Турция е да се прекъсне притока на мигранти към Европа.Постигнахме споразумение, което, надявам се, ще бъде прието от всички страни днес, каза пред журналисти Туск при пристигането си за срещата.

Той добави, че никакво споразумение с Турция няма да е достатъчно, за да се справи Европа с най-тежката миграционна криза след Втората световна война, ако блокът не контролира строго външните си граници.

"Ще повтарям това отново и отново: без контрол на външните граници Шенген ще стане история", заяви Туск, цитиран от ТАСС и БТА.

Прдседателят на евросъвета добави, че днешната среща в Брюксел трябва да активизира отношенията между ЕС и Турция, която по думите му е ключов партньор на ЕС в борбата срещу тероризма и има важна роля както в сирийския въпрос, така и в ситуацията в Кипър.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че споразумение между ЕС и Турция ще помогне мигрантският поток да бъде поставен в юридическа рамка вместо неконтролируемия наплив сега.

"Основна част от този план за действие ЕС-Турция ще бъде как можем да заменим нелегалната миграция с легална миграция, как можем да подобрим положението на бежанците вътре в Турция", отбеляза Меркел.

Според френския президент Франсоа Оланд планът за действие на ЕС и Турция за миграцията ще позволи бежанците да останат в Турция, "по-близо до страните си на произход", вместо да идват в Европа.

"Днес ни е необходимо споразумение, което ще позволи да бъде задействан планът за действие", подчерта Оланд.

Шефът на европейската дипломация Федерика Могерини изтъкна важността от поддържането на цялостен диалог с новото турско правителство по въпроси като миграцията и бежанската криза от една страна и от друга - съживяването на преговорите за присъединяване, което по думите й идва "заедно с нови инвестиции от турска страна" в основни принципи като човешките права, медийните свободи и необходимостта от рестартиране на мирния процес с кюрдите.

Белгийският премиер Шарл Мишел заяви, че Турция не може да получи "празен чек" от ЕС. Мишел подчерта също, че Турция е "далеч от членството" и "е нужен още много напредък".

Гръцкият премиер Алексис Ципрас изрази увереност, че лидерите на ЕС ще успеят да направят важни стъпки по отношение на процеса по присъединяването на Турция.

"В същото време обаче ние трябва да сме сигурни, че Турция и турските власти ще направят каквото е нужно, за да намалят мигрантските и бежански потоци", добави той.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер също говори преди срещата, като изтъкна, че ЕС трябва да постигне споразумение с Турция за разрешаване на миграционната криза.

"Само заедно ние ще можем да спрем миграционните потоци. Трябва ни споразумение с Турция", декларира Юнкер.

Европейските лидери се очаква да предложат на Турция в замяна на усилията й за прекъсване на бежанския поток към Европа финансова помощ в размер на три милиарда евро, ускоряване на преговорния й процес за членство в ЕС и облекчаване на визовите изисквания.

Турският министър-председател Ахмет Давутоглу определи днешния ден като исторически за процеса на присъединяване на Турция към Европейския съюз. Давутоглу говори след пристигането си на срещата в Брюксел по въпросите на миграцията, на която лидерите на ЕС се надяват да подпишат споразумение с Турция, което да осигури помощ от турска страна за спиране на притока мигранти към Европа в замяна на финансова помощ от ЕС за Анкара и по-тесни взаимоотношения с блока на 28-те.

Турският премиер каза, че е благодарен за новото начало на процеса за интеграция между ЕС и Турция. Срещата на върха ЕС-Турция ще стане "начало на нови двустранни отношения" между Анкара и Брюксел, заяви той.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
ас

ас

29.11.2015 | 23:32

лошо много лошо

Отговори
0 0
edirne

edirne

29.11.2015 | 21:23

те ако влезнат в европа значи са превзели цяла европа

Отговори
0 0
На Капалъ чаршъ алъшверишът процъфтява

На Капалъ чаршъ алъшверишът процъфтява

29.11.2015 | 19:44

3 милиарда рушвет, оферта за падане на визите, лакърдии за приемане в ЕС. Само и само Турция да стане лагер за милионите нежелани бедни черни бежанци, които неизбежно ще се радикализират. След всички тия пазарлъци като на турски дюкян, ако Брюксел приеме Турция в ЕС, трябва Аллах да му е взел акъла. Няма начин търговци като турците да не са на ясно. Ще измъкнат каквото могат и това ще е. Между другото това са и малки камъчета в градинката на Володя. Руснаците не се пазарят, затова и плащат скъпо.

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?