Без Батак нямаше да има свободна България

Трагедията на 7-хилядното село разтърсва целия свят

Теодора Пейчинова е директор на Историческия музей в Батак. Оглавява институцията от 2013 г. Преди да заеме поста, работи като музеен уредник в продължение на шест години. Образованието си получава в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Там получава бакалавърска степен по "Български език и история". Продължава изучаването на историческата наука и става магистър със специалност "История". Като музеен ръководител тя е изключително активна и организира множество инициативи, като целта е опознаване на родната история.



- Госпожо Пейчинова, какви са чувствата 140 години след Априлската пролет?

- Изминаха 140 години от онази бунтовна пролет на 1876 г., когато цял народ дръзна да се изправи срещу Османската империя и да извоюва свободата си. Историята на Баташката кървава пролет е кратка и трагична. Тогава батачани не засяват нивите си, напускат чарковете си, прежалват домовете си, челядта си и себе си пред олтара на Отечеството. Батак дава най-много жертви през Априлската епопея. От 6-7-хилядното население на селото, остават живи около 1200. Трагедията на Батак разтърсва съвестта на цяла Европа и света. В защита на българския народ застават личности като Виктор Юго, Тургенев, Аксаков, Гарибалди, Юджийн Скайлър, Макгахан. Аз ще цитирам само думите на патриарха на българската литература Иван Вазов - "Излишно е да добавим, че без Батак нямаше да има свободна България". А чувствата са почит, преклонение, гордост, желание да предаваме на децата на България този голям урок по родолюбие.

Кои са най-запомнящите се личности на Баташката епопея?

- Човешката история познава много случаи на героизъм и примери за проява на доблест, чест и вяра. Тук в Батак всички помним и до днес завета на Трендафил Керелов, който е член на Революционния комитет в Батак, кълцан, пробождан и още жив опечен на ръжен от башибозука: "Чеда мои, свободата и правдата се раждат чрез мъки и страдания. Смъртта за свободата на Отечеството е свято причастие. Няма страшна смърт, страшно е робството!".

Как се развива конкурсът от "Батак съм, чичо..."?

- На 14 май се открива кръгла маса, ръководена от професор Илия Тодев. На 15 май, по време на събитието, победителите ще бъдат наградени. Интересът към конкурса беше изключително голям. Общият брой есета е 147. Имаме и разработки от български деца, живеещи в Канада, Германия, Испания. Кръглата маса цели да покаже мястото и ролята на Батак в историята и историографи­ята на Априлската епопея, да стимулира съвременни научни търсения по тази тема, да издири нови свидетелства и да аргументира, както и  да популяризира реликвите от "страшната и славна пролет на 1876", съхранени в музеи, архиви и библиотеки.

На кръглата маса ще бъде представена и книгата "История на въстанието в Батак 1876 г." на Йордан Венедиков. Разкажете повече за нея.

- Това е второ издание на книгата. Посветено е на 140 г. от Априлската епопея и 60 г. организирано музейно дело в Батак. Творбата е добре позната през ХХ век, но отдавна се е превърнала в библиографска рядкост. Тя все по-често се търси от хилядите посетители на музея, от любителите на историческото четиво, от изследователите на миналите времена и културното ни наследство. Запазвайки езика на автора максимално близко до първообраза, архаичният правопис е осъвременен.

Така се дава възможност на съвременния читател да се запознае с историята на организацията, хода и потушаването на въстанието на българите най-вече в ІV-ти революционен окръг и в Батак.

Книгата предоставя на съвременника ни сам да намери отговор на въпросите: Мит ли са кланетата в Батак? Защо Батак е Голготата на Априлското въстание, сочено за връх в национално-освободителното движение на българите? Защо за повече от век Батак стана символ на трагедията на българите, чийто порив за свобода е жестоко смазан от една деспотична държава? Защо именно в Батак е събрана духовната сила на един цял народ, доказал на света що е воля за свобода?

Какви други инициативи сте подготвили за годишнината?

- Пак на 15 май сме подготвили литийно шествие-поклонение по паметните места от Април 1876 година. Първият етап е поклонение, полагане на венци, благодарствен молебен и тържествен залп с  оръжие за сценични изяви на паметника на Богдановия хълм. Той е издигнат от признателните потомци по инициатива на Поборническото дружество в Батак през 1911-а в памет на загиналите. Вторият включва посещение на църквата "Света Неделя". Ще отдадем почит и на баташките герои.

Ще положим венци на паметника на Трендафил Тошев Керелов. Той е член на Революционния комитет в Батак. Изгорен е жив на ръжен от башибозука. Алексей Церетелев е руски дипломат. Член на Европейската анкетна комисия, разследвала кървавите погроми във въстаналите селища от ІV революционен окръг.

Неговите точни и обективни доклади до руския император, стават емоционалният повод за обявяването на Руско-турската освободителна война през 1877 г. Почит ще отдадем и пред паметника на загиналите в Априлската епопея в Батак, издигнат от признателния арменски народ през 2006 г., също и пред този на жертвите във войните за национално освобождение. /Марица.бг

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
7 коментара
bobo

bobo

09.05.2016 | 01:19

Този който ги е клал на Дръвника Батачани е Помак от с. Барутин общ. Доспат и всички други джигити са били Помаци така че не трябва да им съчувстваме в България че на Помаците са им сменяли 7-пъти имената през комунизма и са ги разселвали те са си го заслужавали даже малко им е било трябвало е да ги изгонят всички в Турция при техните господари където много ги възхваляват и обичат .................

Отговори
0 0
Еди,кой си

Еди,кой си

08.05.2016 | 11:58

След Кримската война 1856 год.във Врачанско турската власт заселила много черкези от Кавказ и татари от Крим и малко българи от Оряховскско са имали смелостта без оръжие да влязат в четата на Ботев,която е преследвали конни турски и черкезки части от Козлодуй до Враца.Христо Ботев е бил убит,защото е ненавиждал корупцията и кражбите от българската бунтовническа хазна във Влашко хъшове са крали от парите на четата,че тези хъшове да бъдат богати с народна пот.Ботев е заявил,че ще издири крадците и българин техен човек гое убил.Батачани са били клани от турци от с.Нова махала,гр.Пещера и други места и доста помаци от Доспатско и Велинградско.Имало е помаци,които само гледали клането.

Отговори
0 0
Ivan

Ivan

06.05.2016 | 08:58

Фактите говорят , че НИТО ЕДИН БЪЛГАРИН НЕ СЕ Е ПРИСЪЕДЕНИЛ КЪМ ЧЕТАТА НА БОТЕВ , и затуй той е убит от негов четник , за да опитат да се спасят останалите живи . А Батак е пометен не от турци , а от ПОМАЦИ от околните махали .

Отговори
0 0
bobo

bobo

05.05.2016 | 22:15

Тези кирливи македонци батачаните защо си мислят че те са повода България да се освободи от турско робство и без тях пак щеше да сме свободни въобще да не си въобразяват подобни неща ............

Отговори
0 0
ПОВЕЙ

ПОВЕЙ

05.05.2016 | 18:54

Без Батак щеше да има поне два милиона повече българи-живи и здрави. ВЛЕЗЕШ ЛИ В ОГЪНЯ ИЗГАРЯШ-не вкарвай и други в него. Да не правим от грешките си история. Тя историята си продължава. Сега няма ОСМАНСКА ИМПЕРИЯ - не всички са доволни,на оръжие братя. И ВИ КАЗВАМ,ЧЕ ЩЕ БЪДЕ МНОГО ПО-СТРАШНО. Примирете се! И сега повечето са роби в родината си България. Така ще бъде! Спуснете кепенци и да дрънчат менците. Българина обича робството. Не опорочавайте смъртта на жертвите - Те са искали да живеят...

Отговори
0 0
Искрен Азманов

Искрен Азманов

05.05.2016 | 11:20

Май затова и днес имаме батак в България***

Отговори
0 0
голгота

голгота

04.05.2016 | 17:27

от череп на арамейски иде, родния на исус език, воистина на спрели да търпят робството на поробител Господ освобождение им пратил скоро, светла памет, живи са докле ги помним, тоз паднал за свобода не умира

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?