Андреевден е, денят започва да расте

Днес църквата почита Свети Андрей Първозвани. Той е наречен така, защото пръв от апостолите бил повикан да тръгне след Христос. Андрей Първозвани се смята за апостол на православните славяни, защото именно той ръкоположил първия епископ в Цариград - Стахий, а кръщение и миропомазание православните славяни — българи, сърби и руснаци, са получили именно от Цариградската патриаршия.Българите наричат празника “Едрей”, “ Едринден ” или “ Мечкин ден ”.

Според народните възгледи на този ден започва нарастването на деня . Още в навечерието на празника или в настъпилото ранно утро всяка домакиня приготвя вариво от царевица, жито, фасул, леща, ечемик, овес и пр. Това се прави, за да едреят посевите, тъй както наедряват сварените зърна.

От варивото ядат всички. От него се дава на домашните животни, за да е добър приплодът им. Жените раздават от варивото из махалата, за да е плодовита годината.

В българските земи на север от Балкана Андреевден се почита като празник на мечките , познат под името “Мечкин ден”. Според народното предание някога св. Андрей бил самотен отшелник в планината. Там обработвал малка нивица. Но една мечка изяла вола му. Разгневеният земеделец успял да улови звяра, впрегнал го в ралото вместо вола и така го подчинил на волята си. Оттогава яздел мечката и обработвал земята си с нейна помощ. Затова светецът се тачи като патрон на мечките, като техен покровител. Преди изгрев слънце на Андреевден най-възрастната жена в семейството взема шепа варени зърна и филия хляб и ги хвърля нагоре в комина или върху покрива на къщата със заклинанието: “На ти, мецо, кукуруз, че да не ядеш суровия и да не ядеш стоката и човеците!”

Деня празнуват и невестите, очаквайки благоволението на съдбата - да нарастват като деня и семената, да забременяват, да раждат здрави и хубави деца.

На Свети Андрей не се работи къщна работа. Не бива и да се перат дрехите.

На този ден имен ден празнуват: Андрей , Андриан, Андреа, Андриана, Първан, Пръвка, Първанка, Храбър, Храбрин, Силен, Силка, Дешо, Дешка

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
Тъй, тъй, ама не е тъй

Тъй, тъй, ама не е тъй

30.11.2015 | 11:06

И освен това много хора вярват, че името Андрей е равносилно на Едрей, макар че Андрей е християнско мъжко име и означава мъжествен. Идва от старогръцкото ανήρ (анер) - \"мъж\", чийто генитив е ανδρός (андрос) - \"като мъж\", \"мъжки\". Новогръцката форма на мъж е άνδρας (андрас), а формата на името Ανδρεας (Андреас).

Отговори
0 0
Да, да ама НЕ

Да, да ама НЕ

30.11.2015 | 08:49

При положение, че вече има информация за всичко и всеки малко по читав телефон има календар, който отчита и продължителността на деня, все още се чудя на такива статии, в които се повтарят едни и същи НЕистини... всяка година....\nПоради подмяната на Юлиянския календар с Григорианския, църковните празници се празнуват по новия стил (т.е. Григорианския календар), а подвижните празници, какъвто е Възкресение Христово и свързаните с него празници се изчисляват според Юлиянския календар, т. е. по стар стил.\nПоради тази причина Андреев ден по стар стил е 13 декември. Въпреки това, обаче дори и след тази дата (13 декември) денят продължава да намалява до 20-25. декември , когато продължителността на деня е 9:02-9:03. Чак на 26. декември денят става 9:04 часа и започва бавно да нараства.(това е за 2015 г.)\nНавремето, когато са измисляни празниците и създавани традициите за тяхното празнуване , хората не са имали никаква информация и просто са вярвали. МОЛЯ, Ви 21 век е !!!

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?