7 атлетически клуба - не са ли много?!

Роенето на леката атлетика в Пловдив е плод и на личностни противоречия

Великолепната седморка - това представлява в момента леката атлетика в Пловдив. В града има цифром и словом 7 клуба, развиващи Царицата на спортовете. Това са Тракия, Тракия 96, Локомотив, Локомотив 2004, Ива Пранджева, Ботев и Пловдив. Не са ли прекалено много, колкото и традиции да има под тепетата?! А тези традиции избледняват във времето и се превръщат в спомени от все по-далечното бъдеще, в което градът раждаше световни, европейски и олимпийски шампиони в атлетиката. Вярно, за всеки има място под слънцето, но не е ли прекалено голяма сянката?! Принципно законът го позволява, не е добре, според мен трябва промяна в този закон, коментира Димитър Гушев.

Кондиционният специалист не принадлежи към никой клуб, а действа самостоятелно. Категоричен е, че трябва обединение. Трябва да има повече изисквания при регистрация на нови клубове - например всеки да разполага с база. Сега какво се получава - все едно тръгваш да правиш фирма, а нямаш офис, допълва Гушев. Така ли е наистина? Пречи или вреди клубното роене на леката атлетика в Пловдив? Предлагаме ви две различни мнения на водещи имена в този спорт под тепетата. От тях обаче става ясно, че роенето и разделението в пловдивската лека атлетика е продиктувано и от лични противоречия.

ЗА

Лиляна Томова, председател на СКЛА Тракия:

Защо не? Привличат се повече деца

Не виждам да има проблем, че се създават клубове. Треньорите решават да си направят клуб и да работят по-спокойно. Всеки един клуб може да ползва базата, която е общинска.Който както иска да се развива, стига да се развива. Ако има някакви принудителни мерки да бъдат събрани хора, които не желаят да се гледат, ще се получи нещо много лошо - ще има конфронтация, негативизъм в работата. Според мен явлението е положително. Работят хора, които искат да работят заедно. Има достатъчно база. Едно време тренирахме стотици хора на един стадион. По принцип всеки клуб, за да съществува, трябва да има пирамида отдолу догоре. Така всеки нов клуб ще полага повече усилия да привлече повече деца към леката атлетика, което е плюс. Всеки клуб, който иска да бъде регистриран като член на федерацията, трябва да има минимум 10 участници в държавни първенства - може и от различни възрасти. Това също стимулира тези нови клубове да се развиват. 

ПРОТИВ

Атанас Запрянов, изпълнителен директор на СКЛА Локомотив:

Нямаме полза да разпиляваме нещата

Нямаме полза от това нещо, защото много разпиляваме нещата. Най-силният клуб в България по лека атлетика е Сливен. Защото е един в целия град Сливен. И по принцип всичко е насочено към него. От една страна, е хубаво да има някаква конкуренция, но лошото е, че причина за това роене се оказват личностни противоречия. Ако това роене става на базата на някаква благородна конкуренция, го приемам, но нещата не стоят точно по този начин. Не е оправдано. Оттам нататък се започва и с другите проблеми като например базата. Всеки клуб трябва да има къде да тренира и да се готви. А клубовете ползват едно и също съоръжение, ходят по едни и същи места. Аз също съм преживял подобни противоречия и раздели - просто имахме несъгласия по един неписан вътрешен правилник. Иначе всичко е законно, всеки има право на съществуване. Въпросът е какъв е смисълът. Това не е пътят за голямата атлетика. Навремето имаше два големи силни мощни клуба - Тракия и Локомотив с много треньори. Сега всеки тръгна да си  прави клуб, страда цялото качество.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
Скакача

Скакача

02.02.2015 | 10:32

Брей, в Пловдив имало лека атлетика??!!!Само гледат да цокат тия клубчета, а резултати-не никакви, ами-срамни!

Отговори
0 0
в лондон има 4 школи проверете

в лондон има 4 школи проверете

30.01.2015 | 10:55

е нали траа издържаме наши тренери да харчим за зали съветници помощници персонал и тн

Отговори
0 0

Анкета

Допринася ли Гребната за добро качество на живот и активен отдих в Пловдив?