28 евро на час получава българският майстор в Германия, у нас - максимум 5

"Марица" и строителите заедно в помощ на младите предприемачи в бранша

Устойчивото развитие на регионалния строителен бизнес и свързаните с това проблеми, конкурентоспособност и информираност на всички компании от бранша, беше основната тема на поредния разширен консултативен съвет между приложението за строителство и архитектура "Имоти" на в. "Марица" и областното представителство на Камарата на строителите. По традиция модерните и просторни зали на камарата посрещнаха гостоприемно поканените общински експерти, специалисти, инженери и строители, които съвместно търсеха възможности за по-интензивно развитие на града, за разкриване на нови съвременни производства и дейности, на
нови технологии, проекти и обекти.


Като едни от най-добрите представители на регионалния строителен бранш, участниците се включиха активно в дебатите и отново показаха, че са точен коректив и инициатор на разработваните в изданието теми. От резултатите на специално подготвената анкета, която всички присъстващи попълниха стана ясно, че 98% от тях подкрепят приложението за строителство и архитектура на в. "Марица" като един различен медиен продукт, достигащ до по-голяма читателска аудитория от тази, на съществуващите браншови издания. Относно полезността на приложението най-често срещаният отговор касаеше навременната и точна браншова информация,
както и експертни мнения по отраслови проблеми, които то поднася. 100% от присъстващите са декларирали желание да подпомагат представянето на значими теми в най-тиражирания регионален в. "Марица.


"Смятам, че е достатъчно интересно и отговорно гражданите на Пловдив да бъдат своевременно запознати с нашата дейност и със сградите, които строим, така, че чрез добрите практики да запазим добрия имидж на фирмите пред обществото. Надявам се нашите срещи да се превърнат в един традиционен форум, на който всички ние да се опознаваме по-добре и да дебатираме бъдещите предстоящи събития в Пловдив и региона", заяви г-н Пламен Иванов, зам.-председател на КСБ.


Затова според него е важно с общите усилия на бранша, на общинското и областното ръководство, и на представителите на уважаваната от всички регионална медия съдържанието на специализираното приложение на в. "Марица" да се обогатява с интересни за всички читатели браншови теми и новини.


"Повечето от страните в Европа вече започват да обръщат по-голямо внимание на младите предприемачи. Създават се специални структури, които се занимават с търсещи реализация специалисти между 18-40 години, като осигурят възможности да ги подкрепят, очаквайки те да наложат модерните промени в индустрията. За да подпомогнем този процес би било добре приложението на вестника да търси и представя млади предприемачи, които са поели отговорността да развиват тази дейност в нашата страна, в нашия град. В регионалния строителен бранш вече се забелязва тенденция бавно и постепенно, но сигурно да вървим към подмяна в управлението на фирмите. Все по-често синовете и дъщерите на наши колеги, а и други специалисти поемат кормилото на този бизнес. И това не е случайно, защото бъдещето принадлежи на младите. Важно е обществото да забележи, че този бранш не си отива с нас, а има приемственост и подготвени хора, които са готови да поемат бизнес щафетата от своите бащи-строители", заяви г-н Иванов.


В отговор на това встъпително изложение г-н Янко Янев, управител на в. "Марица", благодари за съвместната работа с Камарата на строителите, за подкрепата, която тя декларира към специализираното издание на вестника, и заяви, че и в бъдеще медията ще продължи да представя всички браншови новини така, че те да са достатъчно достъпни за широката й читателска аудитория. Надявам се чрез тези форуми да сближим интересите си, да се срещнем с вашите виждания и професионални идеи и чрез добрите възможности, които предоставя тиражът на вестника и сайтът MARICA.BG, да ги представим пред обществото, заяви г-н Янев.


Според инж. Марин Младенов, председател на КИИП, медията трябва все така отговорно да осигурява на масовия читател поднесена разбираемо професионална информация, свързана със строителството, проектирането и архитектурата, както и с общата ни грижа за по-доброто бъдеще на града. Той препоръча в концепцията на изданието да намери място една нова рубрика, в която специалистите от бранша да могат да излагат експертни мнения по значими градски проекти и подкрепи тезата за "смяната на караула" и навлизането на по-младите кадри, синове и дъщери, в семейния бизнес. Аз самият почти не се занимавам с проектиране, защото по-малкият ми син пое тази дейност, заяви той. Затова заставам зад идеята медията да предостави трибуна на включилите се активно в строителния бизнес млади хора, като представя техните постижения и им даде тласък да вървят напред. Чрез нашите специалисти ще продължим да отговаряме на въпроси, касаещи всички аспекти на строителния бранш и то така, че да предоставим разнообразна информация на читателите на приложението и да го направим още по-интересно, допълни инж. Младенов. Само в Пловдив инженерите-проектанти са 1000, а архитектите - около 300 души. Необходимо е всички ние да заставаме по-отговорно зад проектите в града, защото всеки един от тях е важен за бъдещето на Пловдив, смята инж. Младенов.


Взимайки думата, Георги Титюков, кмет на район "Централен", заяви съпричастност към идеята за подпомагане на младите кадри, като сподели, че вече шеста година община Пловдив организира конкурса "Млад предприемач", с цел да поощри подобни инициативи. И тази година първа награда е 7 000 лв., втора - 4 000, а за двете трети са заделени по 4 000 лв. Конкурсът дава поле за изява на младежи с активни идеи, които биха били щастливи, те да намерят по-широк отзвук. Не малка част от участниците в него са стартирали свой успешен бизнес и дори вече набират персонал да разширяват дейността си, сподели г-н Титюков.


Официалната церемония по награждаването на отличилите се ще се проведе през януари следващата година в Новотел Пловдив. Г-н Титюков представи и няколко интересни проекта, свързани с интегрираните планове за градско развитие. Зоната за социално развитие на града попада в район "Централен", а по една от програмите за подготовка на следващия планов период община Пловдив спечели проект за 1.5 млн. лева, с които ще финансира вече одобрените проекти. Те касаят няколко детски градини и училища, както и озеленяването и благоустрояването на пространства в тази зона. Предвижда се изграждането на нова детска градина на ул. "Богомил", нова многофункционална зала в училище "Любен Каравелов", както и един спортен комплекс с басейн и модерна спортна зала, която ще се използва и за концерти. За всички тези проекти има гарантирано европейско финансиране и те реално трябва да се изпълнят през следващите 2-3 години, заяви г-н Титюков.


Директорът на Инсталационната камара Аделина Станимирова предложи приложението на в. "Марица" по-често да бъде инициатор на такива срещи между представителите на различните браншове, свързани със строителството, на които да се обсъждат по-широк кръг касаещи ги въпроси. Достатъчно добри журналисти работят в изданието за да могат да отразяват, а защо не и да произвеждат събития, в които ние да участваме, заяви г-жа Станимирова.


Като представител на агенциите за имоти в Пловдив Ани Димитрова с тревога сподели, че дефицитът на определен сегмент имоти в момента поражда увеличаване на пазарните им цени. Пазарът днес е подобен на този от преди 6-7 години - хаотичен и непредсказуем. Факторите, които му влияят са много и от най-различно естество. Затова тя препоръча приложението на вестник "Марица" да продължи да разяснява и анализира перспективите на една евентуална имотна инвестиция така, че голямата читателска аудитория на вестника да е запозната с проблемите на този силно стресиран пазар у нас. И продавачите, и купувачите в момента са еднакво объркани така, че всяка една обективна и експертна оценка на ситуацията би могла да внесе някаква яснота, смята г-жа Димитрова.


Колегата й Мирослав Язов изтъкна, че за първи път тази година от много време насам Пловдив порасна с 2000 души, т. е. прирастът е положителен. "Градът има бъдеще, млади хора останете тук и създавайте блага", с този призив се обърна той към читателите на Марица.


Много младежи излизат с дипломи от пловдивските университети, но не могат да намерят реализация и работа в своя роден град. Затова поемат трънливия път на емигранта и търсят препитание в чужбина, с горчивина сподели младият предприемач. 200 са чуждестранните студенти в момента във ВМИ. Български студенти почти няма, но и тези, които завършват в страната, отиват да работят навън. Трябва да спрем тази тенденция на "изтичане на мозъци", заяви той и допълни, че вестникът може да бъде полезен с повече позитивна и подкрепена с факти информация за това, какво и как се случва в родния ни град.


Управителят на фирма "Миг инженеринг" инж. Митко Горчов изказа опасение, че ако представяме младите и можещите кадри в бранша, те вероятно ще бъдат привлечени на работа от чужди компании. В момента браншът изпитва остра нужда от квалифицирани млади специалисти. "Вземаме ги от училищната скамейка, обучаваме ги година-две и когато станат майстори в занаята и получат необходимата квалификация, те заминават да работят в чужбина. Дори не можем и да им се сърдим за това, защото мощностите на българските компании на този етап не са натоварени на сто процента и те не са в състояние да осигурят добро заплащане на своите работници. И докато един добър български специалист в Германия получава 28 евро на час, у нас максимумът в заплащането е 5 евро. Разликата е в пъти. Нашите строителни фирми заприличват все повече на квалификационни центрове, осигуряващи качествена работна ръка за външните пазари, отколкото да развиват добър браншови бизнес", заяви инж. Горчов. А г-н Иванов допълни, че Германия има специална програма на стойност 198 000 евро за привличане на млади специалисти от Източна Европа в своята икономика. Време е и България да погледне сериозно на този проблем, да отдели средства и да създаде модели за стимулиране на младите специалисти така, че те да са мотивирани да остават на работа в собствената си страна, смята той.


От шест годишен съм по строежите, заяви инж. Николай Николов, управител на фирма "Стрикт", и от тогава до сега, за некачествено изпълнени сгради виновен проектант или строител не съм видял. За да знае всеки какво точно прави в този труден бранш, трябва категорично да се разграничат отговорностите на участниците в инвестиционния процес. В тази връзка той препоръча по-често професионални теми да се дискутират със специалисти в конкретната област и даде пример със скорошните наводнения в страната. Чух мнения на какви ли не експерти, но на нито един хидроинженер, допълни той.


Според инж. Пламен Панчев, съуправител на "Сиенит холдинг", дискусията на форума е била доста полезна от гледна точка на съществуващите проблеми в бранша и препоръча темите да имат продължение, а срещите между медията, камарата и участниците в строителния процес да станат традиционни.


Когато диалогът е добър и събитията, които се случват в бранша, се отразяват професионално, това ще работи в полза на обществото, смята инж. Панчев. Като сериозно препятствие пред бизнеса и инвеститорите той изтъкна усложненото ни законодателство и бавното процедиране на всеки нов обект. Това започва да пречи много на бизнеса и трябва да се промени, смята той.


Срещата приключи с намерението строителите и "Марица" да продължат съвместно да търсят обществен рейтинг на фирмите в бранша, а приложението все повече да се базира на доверие и интерес от страна на читателите.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?