26 с чревен вирус натръшкани в Инфекциозното

Няма епидемичен взрив, категорични са лекарите

101 са лекувани в Инфекциозното отделение на Областната болница в Пазарджик от началото на месеца. Двама от новозаболелите са с дизентерия. 11 от пациентите в Инфекциозно са деца от 3 до 12 години. Бебетата и най-малките до тригодишна възраст се лекуват в Първо детско отделение. 26 пациенти са ст типичните за лятото ентероколити, съобщи завеждащата на отделението д-р Мария Пишмишева-Пелева. Тя обаче отбеляза, че в това няма нищо необичайно. За сравнение - през миналия юли са лекувани 122-ма пациенти. 

Всеки ден се приемат пациенти с повишена температура, повръщане и диария, но заболеваемостта е нормална за летните месеци, заяви лекарката. Данните от лечебното заведение не дават пълната картина на така наречените летни болести, защото част от заболелите получават помощ от личните лекари, а в по-леките случаи се справят сами. При обезводняване обаче болничното лечение е задължително, предупреждават медиците. Големите горещини са сред факторите за разпространението на заразните заболявания. 

Отделението разполага с всички необходими медикаменти и консумативи. Пробите се изпращат за анализ на рота-вирусите  в Националния център по заразни болести, с който болницата има сключен договор. По две проби се правят на пациенти от рисковите групи -работещи  в хранителни магазини и малчуганите, посещаващи детски заведения. Целта е да се прекъсне на сто процента разпространението на заразите. 

Високите температури, приемането на по-голямо количество вода от нерегламентирани водоизточници и посещението на басейни са рисковите фактори за разпространението на ентеровирусите и дизентерията. Мухите също са механичен преносител на множество зарази, предупреждават още лекарите.

Най-добрата превенция остава прецизната лична хигиена, предупреди д-р Мария Пишмишева. Всички плодове и зеленчуци трябва да се мият старателно преди консумация. Най-рисковите групи са  сред хората, които обитават помещения на малка площ, в които хигиената е занижена. Приемът на много вода е задължителен, но животворната течност трябва да е бутилирана или от чешмата в къщи, а не от непроверени източници, подчерта още д-р Пишмишева.

Не може да се говори, че вирусите идват само от морето. До момента има само един пациент, който е постъпил четири дни след ваканция на брега и не може да се правят изводи откъде е дошла заразата, коментира още завеждащата Инфекциозно.

КАРЕ: Почти всеки ден вадят кърлежи

От май през отделението са преминали 30 души, ухапани от кърлеж. Добрата новина е, че от години няма случаи на опасната Кримска треска, която пренасят кръвосмучещите. Всеки пациент се наблюдава 15 дни, като освен лекарска помощ получава и писмени инструкции какво трябва да прави, след като се прибере в къщи. Лекарските съвети в писмен вид дават много добър резултат и хората ги спазват, коментира още д-р Мария Пишмишева-Пелева.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?