10 мита за "Ислямска държава"

Изглежда, че това, което знаехме досега за халифата на т.нар. „Ислямска държава“ (ИД), може и да не е вярно.

Мит 1: „Ислямска държава“ е сбирка на безумци. Джихадистите от ИД не са луди. Тяхната стратегия е добре обмислена и съгласувана. Само за няколко години те успяха да постигнат повече от „Ал-Кайда“ – създадоха свой собствен, основан на шериата, халифат в части от Сирия и Ирак. Както и да оценяваме това дело, на териториите, контролирани от тях, има електричество, действащо здравеопазване, събират се данъци и се провеждат занятия в училище (разбира се съобразени с Корана). Това, което може да изглежда като безсмислено и произволно насилие - като атентатите в Париж, където терористите стреляха по случайни хора, реално е едно и също действие, хладнокръвно насочено към една цел – всяване на страх в света, укрепване на „марката“ и отвличане на вниманието от неуспехите на ИД. Състоянието на страх е основа на тяхната идеология, това е сигнал, който каза: „Ние не се шегуваме“. Страхът помага на ИД да държи жителите на завладените области - смъртното наказание е приложимо за различни престъпления, включително за хомосексуалност.

Мит 2: „Ислямска държава“ намира последователи, защото на тях им допада радикалната форма на исляма, която групировката представлява. Въпреки че значителна част от сунитите в Сирия и Ирак подкрепят „Ислямска държава“, според проучванията, проведени в страните с мюсюлманско мнозинство, виждането за исляма, препоръчвано от „Ислямска държава“ или „Ал-Кайда“ не се ползва с широко одобрение. Визията на живота на мюсюлманите, която се предлага от ИД, е чужда за истинската ислямската традиция. Фундаменталният ислям, както и други форми на религиозен фундаментализъм са ново явление.                                                                                                                                                                  

Мит 3: „Ислямска държава“ е част от Ал-Кайда. Въпреки че корените на „Ислямска държава“ могат да бъдат проследени до „Ал-Кайда“, през 2014 година последва разцепление. Имаше пълно скъсване на връзките между двете организации. Ябълката на раздора беше желанието на „Ал-Кайда“ да поеме контрола над операциите в Сирия, което не се хареса на „Ислямска държава“. Днес организациите се конкурират помежду си, включително за това коя е по-брутална. Не е изненада, че врагът на „Ислямската държава“ е свързан с „Ал-Кайда“ – „Джабхат ан-Нусра“, с която водят най-ожесточените сражения.                                                                                                                                                                               

Мит 4: „Ислямска държава“ е сирийска въоръжена групировка. „Ислямската държава“ няма никаква националност, а е мултинационална организация. Живителната сила на групировката са затворници от иракските затвори и офицери от армията на Саддам Хюсеин. Групировката се възползва от гражданската война в Сирия, но не е създадена благодарение на нея. Нейните корени датират от много години. Сирийската революция единствено даде на ИД тласък и спомогна на организацията да разпери крилата си.                                                                                                                                                            

Мит 5: „Ислямска държава“ е враг на Асад. До известна степен да, но преди всичко за него организацията е и много необходима – позволява му да дефинира врага като „терористи“. Асад също използва ИД вътрешно - чрез страха от нея той получава лоялност от общностите, които виждат в президента на Сирия единствен шанс за оцеляване. Много пъти се е случвало именно операциите, извършвани от армията на Асад, де факто да са в подкрепа на ИД.                                                 

Мит 6: „Ислямска държава“ продължава да расте поради слабостта на иракското правителство. Макар да е вярно, че правителството на бившия министър-председател на Ирак доведе до засилване на „Ислямска държава“, става въпрос за израстъци от сунитски поддръжници на бившия режим, които са заключвани в затвори, за чистки в държавните и военните учреждения. „Ислямската държава“ има своя опора не само в Ирак, но още по-важно в Сирия. Халифатът използва, че Асад се фокусира главно - сега с помощ от Русия, в борбата с т.нар. умерена опозиция. Ако властите в Ирак наистина искат да се защитят от ИД, трябва да се обърнат към сунитското малцинство и към възстановяването на политическия баланс.

Мит 7: „Ислямска държава“ се страхува от жените военнослужещи. Според една теория бойците от ИД се страхуват от сблъсъци с кюрдски войници жени, защото вярват, че смъртта от ръцете на жена затваря вратите на рая. Това не е вярно. „Ислямската държава“ дори създава свои собствени дъщерни организации от жени, които спомагат за поддържане на идеологията. В социалните мрежи се появи кратък видеоклип, показващ жена с "Калашников" на рамото си, която унищожава всички форми на неспазване на принципите на шериата, наказва други жени, например, за липсата на ръкавици на ръцете си.                                                                                                                                                                                            

Мит 8: „Ислямска държава“ е непобедима. „Ислямска държава“ обяви халифат през 2014 година на голяма площ в Сирия и Ирак, но се оказва, че не е толкова силна, колкото си мислехме. Халифатът се сви с най-малко 10% и загуби твърде много бойци. Към нейните загуби може да се прибави Тикрит, възвърнат от иракската армия, както и важната рафинерия в Байджи, а наскоро и Синджар - ключов стратегически град между Мосул и Рака. Сирийските кюрди спечелиха през юни тази година Тал Афар, от където минава маршрута за доставки на терористите.                                                                               

Мит 9: Иракската армия е по-слаба от въоръжените сили на „Ислямската държава“. Вярно е, че иракската армия не е една от най-силните или най-мотивираните. Това твърдение е подкрепено от факта, че само 800 джихадисти бяха достатъчни да спечелят Мосул, от които избягаха 30 000 иракски войници. Масовите предателства в иракската армия със сигурност не са в подкрепа на нейната репутация. Въпреки това, иракските сили имат много съюзници, за които „Ислямска държава“ би могла само да мечтае - Военновъздушните сили на САЩ и тяхната коалиция, шиитските милиции и кюрдите.                                                                                                                                                                                                                            

Мит 10: Враг на „Ислямска държава“ е Западът. В действителност, враг номер едно са шиитите или неверниците - всички, които не изповядват сунитския ислям и всичко, което бива допълвано от посланията на „Ислямска държава“. В действителност обаче, реалният враг на ИД не са отделни държави, а самата система.

Източник: actualno.com

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?